Validelerin ek besindeki birinci tercihi yoğurt

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
10 views

Hyiğit yıl Nisan ayında gerçekleştirilen “Geleceğin Ayak İzleri – Birinci 1000 Gün Zirvesi”nin dördüncüsü bu yıl 10 Nisan 2019 tarihinde Point Hotel Barbaros’ta düzenlendi. Dorukta Hayaller Fabrikası Ajans Lideri Şebnem Öğredik Çavuşoğlu’nun açılış konuşmalarının akabinde, Evlat Sıhhati ve Marazları ve Yenidoğan Mütehassısı Prof. Dr. İlknur Kılıç’ın moderatörlüğünde gerçekleşen ilmî oturumda, “aşının ehemmiyeti ve neden aşı yaptırmalıyız” konusu ve Hatun Illetleri ve Tevellüt Eksperi Dr. Emrah Kol, gebelik takibi ve doğuma hazırlık hakkında bilinmesi gerekenleri iştirakçilere aktardı. Başkaca, bir sonraki tepenin tarihi de iştirakçilere duyuruldu. “5. Geleceğin Ayak İzleri – Birinci 1000 Gün Zirvesi” önümüzdeki yıl 8 Nisan 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilecek.

2016 yılından bu yana düzenlenen “Geleceğin Ayak İzleri – Birinci 1000 Gün Zirvesi” kapsamında, 4. sefer “İlk 1000 Gün Araştırması” gerçekleştirildi. 6-8 Nisan 2019 tarihleri arasında online olarak tamamlanan araştırmaya; Türkiye temsili, ABC1C2DE sosyo-ekonomik segmente mensup ana katıldı. Araştırmada iştirakçilere bebeklerinin gelişimlerinde hangi faktörlere dikkat ettikleri ve birinci 1000 gün hakkında sorular soruldu.

Birinci 1000 gün kavramının bilinirliği yüzde 43

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen çalışmada iştirakçilere birinci 1000 gün kavramını bilip bilmedikleri soruldu. Alınan karşılıklar doğrultusunda iştirakçi validelerin yüzde 43’ünün birinci 1000 gün kavramı hakkında malumat sahibi oldukları tespit edildi.

Her 10 valideden 4’ü bebeklerini 19-24 ay arası emziriyor

Bebek gelişimi için en değerli ögenin ana sütü olduğu gerçeğiyle birlikte, ankete katılan analardan bebeğini hiç emzirmeyen (yüzde 1 dışında) neredeyse yok. Anket sonuçlarına nazaran yüzde 37 orantıyla bebeklerin 19-24 ay arasında emzirilmesi analar tarafından en çok tercih edilen mühlet. Vesair orantılara bakıldığında ise validelerin yüzde 23’ünün bebeklerini 7-12 ay emzirmeyi tercih ettikleri görülürken, bebeklerini 13-18 ay emzirmeyi tercih edenler yüzde 15, 4-6 ay arası emzirmeyi düşünen ya da emziren validelerin nispeti yüzde 22, 4-6 ay arası emzirmeyi düşünen ya da emziren validelerin nispetinin ise yüzde 11 olduğu ortaya çıktı. Validelere sütleri olduğu sürece bebeklerini ne kadar emzirmek istedikleri sorulduğunda alınan karşılıklar şöyle oldu; Anaların yüzde 44’ü 19-24 ay arası emzirmek istediklerini belirtirken, yüzde 21’i 13-18 ay arası, yüzde 13’ü 7-12 ay arası emzirmek istediklerini belirtti.

BLW yolu gereğince bilinmiyor

Araştırmaya katılan anaların yüzde 73’ünün BLW sistemini bilmediği ortaya çıktı. Ek azığa geçerken tercihlerini klasik usulden yana kullanan valideler yüzde 76 iken her iki yolu de kullanan validelerin nispeti yüzde 19, BLW’yi tercih edenlerin orantısı yüzde 5 oldu.

Validelerin ek besindeki birinci tercihi yoğurt

Analara bebeklerine ana sütüyle birlikte ya da ana sütünü bıraktıktan sonra hangi ek besinleri tercih ettikleri sorulduğunda, anaların yüzde 29’u yoğurdu tercih ederken, yüzde 26’sı meyveyi tercih ettiği belirlendi. Bunun dışında çorba (yüzde 19), zerzevat püresi (yüzde 15), bebek ve bisküvi maması (yüzde 11) valideler tarafından tercih edilen gayri ek azıklar arasında mahal aldı.

Validelerin çoğunluğu aşıya değer veriyor

Analar bebeklerinin sıhhati için en değerli ögelerden biri olan aşıya kıymet veriyor (yüzde 97). Geçen yıl yapılan araştırmada bu nispet yüzde 92 iken, bu yılki araştırma sonucunda orantının yükseldiği görülüyor.

Bebeklerine aşı yaptırmanın gerekli olduğunu düşünen analara, aşılarını nereden takip ettikleri sorulduğunda yüzde 53’ünün aile doktorunda denetim ettiğini belirtti. Arkaya kalanların yüzde 36’sı bebeklerinin aşılarını evlat hekimlerinden takip ederken yüzde 6’sı ise kendisinin takip ettiğini lisana getirdi. Bebek aşılarını başka formüllerle (internet ve aplikasyonlar) takip eden anaların nispeti ise yüzde 5.

Birinci 1000 gün tavsiyeleri hekimlerden

Iştirakçilerin yüzde 76’sı birinci 1000 günde gerekli tavsiyeleri hekiminden alıyor. Geçmişe kalanların yüzde 13’ü ise anasından ya da kayınvalidesinden bu mevzuda destek alırken, yüzde 11’i bu hususta arkadaş, muhit ve internetten faydalanıyor.

Tıpkı vakitte araştırmaya katılan validelerin yüzde 30’u bebeklerini emzirerek, yüzde 28’i sallayarak, yüzde 26’sı yatağında kendi kendine uyuttularını belirtti.

Konu etiketleri: , , , ,