Yanlış ayakkabı, evlatların ayak sıhhatini tehdit ediyor

1 ay önce KADIN
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
9 views

Mekteplilerin çok uzun saatlerini birebir ayakkabıyla geçirdiklerini ve üst üste birebir ayakkabıyı giydiklerinde ayak meseleleri ortaya çıktığını belirten Op. Dr. Muğrabi şunları söyledi: “Okula giden evladın minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Zira ayakkabının üst üste giyilmesi gerçek değil. Üst üste ayakkabı giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için tıpkı ayakkabı giyildiğinde, ayakkabı formunu kaybeder. Biçimi bozulan ayakkabı ile bir arada ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak dertlerine yol açar.”

Topuk desteği olan ayakkabıları seçin

Evladını giydiği ayakkabının noktayla birebir temas etmemesi gerektiğini, topuk desteğinin kaide olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Klasik olarak 5 santim yahut 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması kaide. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ülkü. İç destek evladın sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak için gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel meseleye yol açmayacak biçimde olmalı” dedi.

Evlatlar en çok topuk ağrısı çekiyor

Ayakla ilgili mektep çağ periyodundaki çocuklarda en sık görülen rahatsızlığın topuk ağrısı olduğunu söyleyen Op. Dr. Muğrabi, “Büyüme kıkırdakları açık evlatlar mütemadi hareket halindeler. Yük mütemadi topuklarına biniyor. Şayet yeterli bir destekli ayakkabı kullanılmazsa topuk ağrısı en sık rastlanan sorun haline dönüşüyor. Ayakların topuk desteği düzenlendiği anda ağrı ortadan kalkıyor. 2. en sık görünen mesele aile farkında değilse düztabanlık. Evladın ayağında yüksek kavis varsa münasebetli ayakkabı alınmadıysa çocuklarda iç ve dışa basma ve buna bağlı gelişen bacak biçim bozukları ortaya çıkması da mümkün. Evlatların mahsusen ayakkabı almadan evvel bir ortopedik muayeneden geçmesi ayak yapısının ne olduğunun öğrenilmesi ve ona nazaran tercih edilmesi artık rutin haline gelmesi gerekir. En değerli tavsiyem mektep periyoduna başlamadan evvel evlatların ortopedik bir muayeneden geçmesi” dedi.

Ayakkabı tasarrufunda bunlara dikkat

Op. Dr. Selim Muğrabi, çocuklarda ayakkabı tasarrufu ile ilgili olarak yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

– Evlat spor yaparken giydiğini mümkün olmadıkça günlük hayatta giymemeli.

– Spor da giyilen ayakkabılarda, esnemeler daha çokça olacağı için spor ayakkabılarının günlük hayatta giyildiğinde basma kusurları çok daha bariz hale gelecektir.

– Dışarda giyilen ayakkabılar, çoklukla spor ayakkabılarına nazaran daha sert oldukları için ayakta çarpma sahaları oluşması üzere meseleleri çıkarır.

– Yapılan spora nazaran ayakkabı seçilmeli.

– Zıplamalı sporda voleybol ve basketbolda kalın ve yumuşak tabanlı ayakkabılar, tenis ve koşmalı sporda atletizmde stabilize eden ayakkabılar dediğimiz topuğun etrafı sert materyal yapılmış olan ayakkabıların kullanılması çok değerli.

– Evlatlar çok süratli büyüdüğü için ayakkabılarını tercih ederken birinci başta ayakkabılar o parmak boşluğu nedeniyle çok boşmuş genişmiş üzere gelse de 6 – 7 ay içersin de ayak çok süratli büyüyüp bir ayakkabı değişimi muhtaçlığı olabilir. Bunun atlanmaması gerekiyor.

Konu etiketleri: , , , ,