Yaz tatiline hazırlanırken sağlığınızdan olmayın

2 ay önce SAĞLIK
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
12 views

Akdeniz Diyeti’nin 2019 yılının en sağlıklı ve pratiği en kolay diyeti olduğunu anlatan Özcan, “Yapılan birden fazla diyetle verilen kiloların yüzde 80’i geri alınıyor. Kalori kısıtlaması kesinlikle bir kompetan tarafından düzenlenmeli ve egzersizle desteklenmeli” dedi.

Yaz tatili planları başladı. Deniz, kum, güneş üçlüsü için gün sayarken bir yandan da en kısa vadede sonuç veren diyetler araştırılıyor. Denenen birçok diyet ise istenilen sonucu vermiyor. Birçok marazın temelinin ömür uzunluğu uygulanan yanlış diyetler, sıhhatsiz yiyecekler ve az hareketli hayat biçimi olduğunu belirten Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Arş. Gör. Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, günümüzde 1.000’den çokça diyet çeşidi olduğunu söyledi.

En sağlıklısı Akdeniz Diyeti

Yıllardır uzun ömre sahip toplulukların beslenme alışkanlıklarının ve ömür usullerinin incelendiğini anlatan Diyetisyen Özcan, “Japonya’da 100 yaşı aşkın yaşlıların uzun ömür felsefeleri ‘İkigai’ ile oluşturdukları ‘Okinowa’ Diyeti, soğuk İskandinav kültürünü yansıtan Nordik Diyeti, vejetaryen 7. gün adventisleri, Baltık Denizi Diyeti, tuz kısıtlaması olan Dash Diyeti tüm yerkürede sağlıklı kabul edilen tanınan diyetler arasında. Fakat Dash Diyeti ile yıllardır kıyasıya yarışma içinde olan

Konu etiketleri: , , , ,