Bölgesel zayıflama pratiklerinde, selülitleri gidermede, hamilelikte oluşan çatlakların onarımında, gıdının toparlanmasında ve yüz gençleştirme süreçlerinde daha çok mezoterapinin tercih edildiğini söyleyen Dermatoloji Kompetanı Doç. Dr. Ahu Birol Kocaalp, “Bu usulde hedef sıkıntılı yere küçük dozlarda ilaç enjekte ederek yağ hücrelerini azaltmaktır. Cilt altına enjekte edilen ilaç sayesinde, dolaşımda düzelme ve lenfatik sistemde canlanma artıyor, hücre içi yağ metabolizması hızlanıyor. Böylelikle cilt altı yağ dokusunda yağ hücre sayısı azalarak hür kalmış yağ asitleri dolaşımla vücuttan atılıyor” dedi.

Doç. Dr. Kocaalp: “Derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun, bağ dokuları arasında sıkışmasıyla ortaya yağların, mahsusen kalça ve üst bacak kesiminde sistemsiz ve biçimsiz toplanmasına neden olan ve ortaya görmek istemediğiniz bed manzaralar çıkan tıp lisanında ‘hidrolipodistrofi’ denilen selülit, genç-yaşlı tüm hatunların endişeli düşüdür. Selülite taban hazırlayan genetik yatkınlık, hormonların tesiri, dolaşım bozukluğu, beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz hayat üzere pek çok faktör var.” dedi.

Siluetin dış hatlarının yine belirlenmesini sağlanmasının da değerli olduğunu vurgulayan Kocaalp, “İçeriğinde mahal alan hyaluronik asit, DMAE, mikrobesinler ve vitamin B5 ile çatlak izlerinin görünümlerinin düzelmesine yardımcı oluyor. Cilt dokularına ton kazandıran, cildin elastikiyetini artıran, cilde genç ve taze bir görünüm sağlayan yol; nemlendirme ve yine yapılandırma özelliğiyle hyaluronik asit, cildi destekleyen sıkılaştırıcı tesire sahip DMAE, cildin doğal savunma mekanizmalarının hür radikallere karşı güçlenmesine ek sağlayarak, cilde daha genç ve berrak bir görünüm kazandıran mikrobesinler ve vitamin B5 içeriği ile eksiksiz görünüm sağlıyor” dedi.

Gıdı, bacaklar, karın ve mide yeri, yanlar, sırt, kollar, alt bacak olacak formda bölgesel yağlanma olan alanlara uygulandığını belirten Kocaalp “Hekim tarafından yapılan pratikler hastanın durumuna nazaran farklı seans sıklıklarında gerçekleştiriliyor. Yol, iki hafta mühletle haftada iki seans ve daha sonra bir ay mühletle haftada bir seans tatbik ile gözle görülür bir tesir sağlıyor. Vücudun toparlanmasına ve ince bir görünüme kavuşmasına yardımcı oluyor. Yüz ve vücutta mahal alan tüm çatlak izleri ve elastikiyet kaybı için uygulanan ise duruma nazaran sekiz ya da 10 gün aralıklarla dört-altı seans olmak üzere uygulanıyor ve gözle görülür bir tesir sağlıyor. Tatbik sonrasında hasta alışılagelmiş günlük hayatına devam edebilir. Yalnızca mezoterapi tedavisi müddetince güneş banyosu ve solaryumdan kaçınılmalıdır. Bakım ve onarım kürü ahir ciltteki hassasiyet geçtikten sonra hastanın güneşlenmesinde bir sakınca yoktur” dedi.