Ağrı oluşturmayan, tam gömülü olan dişler hekiminiz tarafından rutin denetimlerle takip edilip gerek olursa çekilebilir diyen Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Kompetanı Dr. Gizem Gülgezen; ağrı oluşturan 20 yaş dişleri için ise tabibin verdiği ilaçlarla ağrı şikayeti geçse bile vücut bağışıklığı düştüğü anda, ağız bakımının tam yapılamadığı durumlarda ağrının tekrar nüksedebileceğini belirtti.

Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Eksperi Dr. Gizem Gülgezen 20 yaş dişleri ile ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.

Yirmi yaş dişi nedir

Çenelerde diş serilerinin en sonundan süren 3. büyük azı dişleri, yirmili yaşlar civarında gelişimlerini tamamlayıp ağız içine çıktıklarından umumiyetle yirmi yaş dişi olarak bilinirler. Çenelerde taraf darlığına, dişin çıktığı nahiyenin kemik yoğunluğuna ve dişin kök anatomisine bağlı olarak bu dişler büsbütün çıkabilir yahut çene kemiğinde büsbütün yahut yarı gömük kalabilir.

Yirmi yaş dişini çektirmek gerekir mi

Her yirmi yaş dişini çektirmek gerekli değildir. Çekim için değerlendirirken tam gömülü olan dişlerde ağrı şikayeti verip vermemesi, dişin çene kemiği içerisine ne kadar gömülü olduğu, gömülü dişin komşu dişe olan teması göz önünde bulundurulur. Bazen dişin içinde geliştiği keseden asıllı sürme kistleri oluşabilmektedir. Bu kistler fark edilmeden büyürse çene kemiğini zayıflatabilir. Ağrı oluşturmayan, tam gömülü olan dişler hekiminiz tarafından rutin denetimlerle takip edilip gerek olursa çekilebilir.

Ağız içinde büsbütün yahut yarısı çıkmış olan dişlerde ise ağız hijyeni çok kıymetlidir. En geri yerde olan bu dişlere diş fırçası ile ulaşmak epey güçtür. Çürük sebebiyle apseye sebep olan yirmi yaş dişlerinin kesinlikle çekilmesi gerekmektedir.

Yirmi yaş dişi ağrısı

Gömülü yirmi yaş dişleri çıkmaya çalıştığında üst çenede kulak nahiyesi ve şakaklara alt çenede çene altına ve uzunluğuna sahih ağrı verebilir. Bazen bu ortamlardaki lenf bezlerinde de şişlik ve hassasiyet oluşturabilir. Bu türlü bir durum geliştiğinde hasta kesinlikle tabibe başvurmalıdır. Durumun ciddiyetine nazaran doktor akıllıca antibiyotik ve ağrı kesiciyi hastaya reçete eder. Diş sürme ağrısı tabibin münasip gördüğü mühlet boyunca ilaçlar tertipli kullanıldığında devranla denetim altına alınır ve ilgili diş çekildikten sonra külliyen makbul.