Yürüteç Bebeklere Zararlı Mı? Yürütecin Zararları Nelerdir?

2 ay önce KADIN
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
5 views

Bebeklerde yürüteç tasarrufu bebeğin yürüme ritmini değiştirdiğinden zararlıdır. Yürüteç tasarrufunda bebek, parmak uçlarında yükselmekten zevk almaktadır. Yürüme davranışının gelişebilmesi için parmak uçlarında yükselerek yürütecin oturak kısmından kopmak zorunda olan bebekte, bu nedenle ayaklarda meseleler ve yanlış  yürüme ritmi geliştirme görülür. Bunun yanında bebeğin doğal yürüme süreçlerinde müdahale eden bir araç olan yürüteç, doğal sürece dahil olan emeklemeyi kısa tutarak bacak kaslarının gelişmemesine yol açar.

Yürütecin Zararları

Ortopedi kompetanlarına nazaran yürüteç, bebeklerin yürüme kabiliyetlerini köreltmektedir. Yürümeyi çabuk öğrenmesi emeliyle yürütecin içine konan bebek, ayakların mekana tam basmamasından ötürü yürüme kabiliyetini tam olarak geliştiremez.

Duyu bütünlüğü bozulur. Bebeğin ayaklarının noktaya tam olarak basmaması ve alanı hissedememesi, duyu algısını ve bütünlüğünü bozar. Bu nedenle bebekte pürüzlü ve sert yüzeylere hassasiyet, haddinden fazla rahatsızlık durumu ve ağlama görülebilir.

Bebek yürüteç içindeyken o kadar inançlı değildir. Yürütecin bir mekana takılması  yahut tekerleklerinin sıkışması sonucu düşme durumları epeyce ziyade görülür.

Yürüteç kullananlarda doğal süreçler sekteye uğramakta, emekleme, sürünme üzere davranışları edinemeyen bebekte sağlıklı vücut algısı ve sensör duyuların gelişimi gerçekleşememektedir.

Yürüteç Bölgesine Kullanılabilecek Materyaller

Emelin evladı süratle yürüterek doğal süreci bozmak olmadığı durumlarda, evlat yavaş yavaş ayağa dikilmeye başladıktan sonra evlada yürüteç alternatifleri sunulabilmektedir. Bunlar birinci otomobilim üzere tekerlekli büyük araçlar, minik bebek otomobilleri ve evlatların ardına geçip sürebileceği tekerlekli oyuncaklar olabilmektedir.

Konu etiketleri: ,